Historie vozů Hummer

Předchůdcem prvních vozů s označením Hummer byl armádní speciál Humvee. V roce 1979 vyhlásila americká armáda výběrové řízení na nový typ armádních vozidel s označením HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) a jednou ze tří přihlášených firem byla i firma zabývající se výrobou autobusů AM General. A právě tato firma zkonstruovala během pouhých jedenácti měsíců vozidlo, které přesně splňovalo vysoké požadavky americké armády (vozidla musela být uzpůsobena pro více druhů nadstaveb, musela zvládat až 40% boční náklon a musela mít schopnost vyjet stoupaní až 60%, samozřejmostí byl silný motor a vozidlo také muselo vydržet minimálně 12 let drsného používání). Do roku 1989 bylo pro americkou armádu vyrobeno 55 000 těchto vozidel a ještě téhož roku byla podepsána smlouva o dodávce dalších 33 331 kusů. Nyní si i vy můžete zajezdit v tomto legendárním voze. Stačí objednat zážitek jízda Hummerem.

Důležitým okamžikem bylo vypuknutí konfliktu v Perském zálivu. Do války bylo ihned posláno 20 000 Humvee a díky živým televizním přenosům stanice CNN se začala tato zvláštní vozidla objevovat na televizních obrazovkách v mnoha zemích světa. A lidé se začali samozřejmě zajímat o jaké že vozy se to jedná. Armádní speciál Humvee se tedy po mírných úpravách začíná vyrábět v civilní verzi, pod označením Hummer! První kusy vozů Hummer si objednal známý herec Arnold Schwarzenegger. Vozy Humvee byly americké armádě dodávány až do roku 2000. Poté došlo k prodeji civilní části Hummer do rukou společnosti General Motors a po jejím bankrotu v roce 2009 přešla značka Hummer pod křídla čínské společnosti Tengzhong. Výroba Hummerů ovšem stále zůstává na americké půdě.

V současné době již ve výrobním programu nenajdeme slavný klon armádního speciálu a ikonu terénních automobilů – Hummer H1. Vzhledem k malé poptávce v civilním sektoru a menšímu odběru ze strany armády byla výroba tohoto vozu ukončena. Omezena byla i výroba civilnějšího modelu H2. Nejoblíbenějším modelem je v současné době nejmenší Hummer H3 a právě na něj bude značka ve své filosofii nejvíce spoléhat.